Як оформити договір оренди кімнати у квартирі

Здача в оренду кімнати у великій квартирі може стати хорошим джерелом доходу для її власників. Наймачам найчастіше зручніше знімати кімнату, ніж квартиру цілком, особливо на невеликий час, через те, що це обходиться дешевше. Втім, в сезон ціна на кімнати може різко піднятися, оскільки деякі домовласники забезпечують своїм постояльцям повний пансіон. Це особливо актуально для міст, де влітку та восени очікується наплив туристів.

У чому різниця між орендою кімнати та квартири

Між здачею кімнати та здачею квартири принципова різниця. Ключова відмінність – мета оренди. Як правило, кімнати знімаються на невеликий термін та в розпал сезону або за потреби, наприклад, туристами, студентами, абітурієнтами. Такі кімнати здаються за підвищеною ціною, через те, що альтернативи все одно немає, а проживання в окремій квартирі або номері готелю обійдеться ще дорожче.

З іншого боку, багато людей що самотні вважають за краще здавати кімнату, щоб мати невелику надбавку до своєї зарплати чи пенсії. Тоді ціна за проживання значно нижче – приблизно в 1,5-2 рази, ніж ціна за проживання в повноцінній квартирі. Такі кімнати знімають в основному студенти, яким дороге житло невідповідно до своїх достатків.

Додаткові відмінності

До інших відмінностей відносяться:

Збір орендної плати. Платіж зазвичай встановлюється у фіксованій формі та не залежить від кількості споживаної води та електрики, через те, що фактично розрахувати, хто скільки витратив неможливо.

Установка режиму спільного проживання. Через те, що у власників приміщення свій уклад, то тимчасовим мешканцям доведеться з ним змиритися. Наприклад, може бути встановлений крайній термін повернення, введені заборони на привід друзів та родичів.

Поділ відповідальності. За виникнення надзвичайних ситуацій відповідають обидві сторони, якщо в цей момент вони разом перебували в приміщенні. Стежити за санітарними нормами вони також зобов’язані спільно.

Всі моменти спільного проживання бажано прописати в договорі. Тоді у квартирантів буде менше заперечень, якщо справа дійде до конфлікту, а у господаря помешкання з’явиться законний привід виставити проблемного мешканця за двері.

Як скласти типовий договір оренди кімнати

Договір оренди кімнати у квартирі, крім умов спільного проживання, має містити кілька обов’язкових пунктів:

Відомості про власника квартири.

Відомості про орендаря, включаючи дані його паспорта, прописку, телефон.

Відомості про предмет договору – кімнаті. Потрібно вказати адресу квартири та схарактеризувати кімнату – вказати її площу, відносне розташування, призначення.

Привести дані про інтер’єр кімнати. Як правило, кімната здається з меблями. Все що знаходиться в ній повинно бути описано в договорі: ліжко, тумбочки, шафи, телевізор та так далі.

Умови орендної плати. Тут доречно буде навести вартість проживання, умови підвищення платежів, порядок внесення плати.

Права та обов’язки сторін. Цьому пункту слід приділити особливу увагу. Саме тут повинні бути прописані норми спільного проживання: приблизний розпорядок дня, порядок користування санвузлом, умови споживання електроенергії та так далі. Логічно, якщо кількість прав у власника буде більше, ніж обов’язків, а в орендаря – навпаки.

Відповідальність сторін. Сюди можуть бути включені штрафні санкції за прострочення платежів.

Умови розірвання договору. Зазвичай тут фіксується, що договір розривається, якщо одна зі сторін порушила умови угоди.

Конкретний розмір орендної плати в договорі не завжди вказується, а зазначається, що вона встановлюється за згодою сторін. При взятті грошей краще видати своєму гостю розписку, що плата отримана в повному обсязі, та в орендодавця претензій немає.